Mens julefreden langsomt sænker sig over bykontoret og den sidste travlhed tager til i byens butikker, er det også tid for at se tilbage på 2024, der på mange måder blev et skelsættende år i Bjerringbro og for Bjerringbro Byforum.
Året har som altid budt på store og små begivenheder i Bjerringbro, men alligevel har 2024 skilt sig ud fra de øvrige år her i byen.
Således måtte vi med stor sorg sige et sidste farvel til Bjerringbros store mæcen og forkæmper, Niels Due Jensen, der desværre gik bort den 12. september i en alder af 81 år. Mange af årene blev brugt i Grundfos tjeneste, og i al den tid var der aldrig nogen som helst tvivl om, at Bjerringbro-egnen stod hans hjerte nært. Og det er fuldt fortjent, at byen i flere år nu har haft en plads, der bærer Niels Due Jensens navn, og som skaber liv og glæde for mange af byens borgere.
Læs mindeordene om Niels Due Jensen her
Kåring af Årets Leder og Årets Lærling/Elev
Sammen med Bjerringbro Rotary Klub kårer Bjerringbro Byforum Erhverv for første gang Årets Leder og Årets Lærling/Elev, når erhvervslivet samles til den årlige nytårskur den 24. januar 2025. Kender du en lærling, elev eller leder, der har gjort sig fortjent til den ekstra hæder, så skriv endelig til os.
Indstil Årets Leder eller Årets Lærling/Elev her
Ny strategi for fremtiden
Mens vi sagde farvel til en kæmpe, så blev 2024 også året, hvor vi sagde goddag til en ny strategi for Bjerringbro. En strategi, der har ambitioner om at vores fantastiske by skal vokse i indbyggertal til gavn for detailhandel, erhvervsliv, fritids- og kulturliv samt byens borgere.
Strategien blev fremlagt på et velbesøgt borgermøde i november og repræsenterer næsten to års forarbejde, hvor byens borgere er blevet spurgt ind til deres by og den fremtid, de ønsker for byen. En lokal følgegruppe udarbejdede sidenhen en Byvækststrategi med vision og fem særlige indsatsområder, der skal gøre det endnu bedre at bo, leve, arbejde og drive virksomhed i Bjerringbro.
Strategien rækker frem mod 2040 med ambition om at den revideres hvert fjerde år, så indsatsområderne hele tiden er aktuelle. Den var i offentlig høring indtil 5. december, hvor mange gode høringssvar blev indsendt. Nu tilrettes de sidste ting i strategien, så vi kan gå i gang med at gennemføre den i 2025.
Læs mere om Byvækststrategien her
Vi er glade for vores by
Som en del af den ovennævnte Byvækststrategi gennemførte Bjerringbro Byforum før sommerferien en imageanalyse blandt byens borgere og brugere. Undersøgelsen viste med al tydelighed, at vi er stolte af vores by, og at vi vil anbefale andre at flytte hertil.
Se de 10 bedste ting ved Bjerringbro her
Nye formænd og medlemmer i Bjerringbro Byforum
Ved den årlige generalforsamling den 28. februar blev Niels Dueholm først valgt ind i Byforums bestyrelse og sidenhen af bestyrelsen valgt som ny formand for Bjerringbro Byforum.
Med Niels Dueholm ved roret har Byforum fået et yderst kendt ansigt i spidsen, der allerede har sat sit præg på arbejdet i bestyrelsen og på bykontoret. Niels Dueholm har stærke politiske kontakter, der gavner Bjerringbro, og har skabt en større synlighed om Byforum og foreningens mange resultater.
Det har også smittet positivt af med en medlemsvækst på 26%, hvilket betyder, at vi er endnu flere der bakker op om det arbejde, der gøres for at udvikle Bjerringbro. Det gør samtidig, at Byforum står endnu stærkere i kampen for vores by og egn.
I løbet af 2024 har der også været udskiftninger i bestyrelsen. Siden januar har Flemming Petersen således beklædt posten som formand for Erhvervsudvalget i stedet for Bettina Skindstad. Og her hen mod årets slutning, har både Lars Haahr og John Degn Christensen efter eget valg ønsket at træde ud af bestyrelsen. Det betyder, at ny formand for Borgerudvalget er Anne Knudsen, mens detailhandlen repræsenteres af Morten Thrane i Detailudvalget.
Læs mere om den nye formand her
Koncert og familiedage til Bjerringbro Kulturfestival
Efter den store balletforestilling ved Gudenåen i 2023, var der mange der spurgte sig selv, om Bjerringbro Kulturfestival kunne gøre kunststykket efter i 2024. Svaret blev et rungende ja.
Musik På Pladsen havde Moonjam som gratis hovednavn i et samarbejde mellem Bjerringbro Byforum, Musikviften, Bjerringbro Idræts- og Kulturcenter, Bjerringbro Højskoleforening og Lions Club Bjerringbro. Sammen med lokale bands fyldte Moonjam Niels Due Jensens Plads med masser af glade toner og glade mennesker.
Derudover bød Bjerringbro Kulturfestival på Børnefamiliedage med Mek Pek, Oda Omvendt, cirkus og den lokale tryllekunstner Allan Jensen. Ligesom aftensang ved åen, kanorace, gudenåløbet, udstillinger, foredrag og vandreture traditionen tro var på programmet.
Se billeder fra årets Bjerringbro Kulturfestival her
Nyt værksted for iværksættere så dagens lys
Er du iværksætter og har du behov for hjælp til at stable din nye virksomhed på benene, så kan du fra i år få kvalificeret hjælp lige her i Bjerringbro. Efter en kæmpe indsats fra vores lokale iværksætter-ildsjæl Majbrit Kierkegaard lykkedes det nemlig Foreningen Iværksætter Fællesskabet at få en treårig støtte fra Viborg Kommune til at lave 12-ugers iværksætterforløb for lokale virksomheder.
Bjerringbro Byforum har stået som lokal støtte til projektet og ønsker Majbrit Kierkegaard al mulig hel og lykke med de næste tre års arbejde.
Byforum ind over nyt værested for unge
I slutningen af 2024 indgik Bjerringbro Byforum og foreningen Møllerne et samarbejde om drift af Broen, der skal skabe aktiviteter for unge mellem 15 og 25 i Bjerringbro. Projektet har mange år på bagen, men har stået stille i længere tid, og derfor er ambitionen i første omgang at skabe aktiviteter for byens unge og undersøge behovet i målgruppen.
10-12 aktive unge har meldt sig til at forsøge at genstarte stedet, der siden november allerede har haft flere arrangementer for byens unge.
Broen er en del af den nye Byvækststrategi, og målet er at skabe et værested for unge, drevet af unge i Bjerringbro. I januar åbner Broen på udvalgte hverdage, ligesom arbejdet for at finde en mere permanent finansiering er i gang.
Mange små og store tiltag i 2024
Udover ovennævnte, så er der naturligvis foregået meget meget mere her på Bjerringbro-egnen i 2024. Vi synes, det er vigtigt, at vi husker alle de mange ting, der rent faktisk sker i vores lokalområde til gavn for os alle sammen.
Herunder finder du en oversigt over nogle af de mange arrangementer, som Bjerringbro Byforum har været en del af i 2024:
- Frivillige fik uddannelse – Flere lokale foreninger deltog i en frivilligshedsuddannelse faciliteret af Bjerringbro Byforums Foreningsudvalg og lavet i samarbejde med DGI og Viborg Kommune. I samarbejde med Elfonden lykkedes det at finde et tilskud på kr. 5.000 pr forening til arbejdet med at finde flere frivillige efter gennemført uddannelse.
- Detailhandlen satte igen liv i byen – Bjerringbro ville på mange måder være en kedeligere by uden den lokale detailhandel. Således stod detailhandlen igen i år bag to gange Open By Night, Halloween, Black Friday, Juletræstænding, Julelys samt underholdning her i juledagene. Tak fordi du handler lokalt og dermed bakker op om et levende Bjerringbro.
- Torsdagskoncerter og Børnefamiliedage – vil du underholdes i Bjerringbro er Byforums Kulturudvalg garant for sagen. Igen i 2024 stod kultududvalget bag en lang række Torsdagskoncerter og Børnefamiliedage til gavn for unge som gamle i byen. Som altid var det scenen på Niels Due Jensens Plads, der lægger scene og skueplads til de mange underholdende aktiviteter.
- EM på storskærm – Sammen så vi Danmarks kampe på storskærm i samarbejde med Bjerringbro Idræts- og Kulturcenter
- Rejsegilde på Å Promenaden – efter længere tids stilstand blev arbejdet på Å Promenaden genoptaget i år, og vi kunne fejre rejsegilde på sauna og omklædning i august. Området indvies i 2025.
- Medlemsarrangementer – Byforums Detail- og Erhvervsmedlemmer var samlet flere gang i 2024 for at ombygge netværk og styrke vores lokalområdet. Således var der både Nytårskur, arrangement om byplanlægning og håndboldkampe i både Bjerringbro og Silkeborg på programmet for medlemmerne.
- Affaldsindsamling – 40 voksne og børn fyldte 35 sække med affald samlet op fra byens gader og stræder, da Borgerudvalget og Bypedellerne holdt den årlige affaldsindsamling
- Nye gavekort – Bjerringbro fik nye smukke guld-farvede gavekort til byens mange butikker, og samtidig kunne vi i 2024 fejre at du nu også kan bruge dit lokale gavekort hos Mammen Ost og Deli, IT Com, Tøjhuset 70, Spar og Hunters Point.
- Leg ved Gudenåen – Byforums Foreningsudvalg stod bag, da cirka 50 børnehavebørn blev legende underholdt af elever fra Viborg Kommunes 10. klasser ved Gudenåen. Skoleeleverne havde arrangeret forskellige lege-stationer ved Å Promenaden, og der blev hygget til den store guldmedalje.
- Scooterrace i gågaden – En af Bjerringbros aktive lokale dagplejere, Birthe Glud, havde sammen med Bjerringbro Byforum arrangeret det – nu traditionelle – årlige scooterrace i gågaden for byens dagplejebørn. Det var som altid en fornøjelse at se de glade børn sammen med deres dagplejere, scootere og maskotterne fra Jyske Bank, Sparkassen Kronjylland og Bjerringbro Byforum.
Støtte til fortsat udvikling fra lokale fonde
Arbejdet i Bjerringbro Byforum nyder heldigvis stor opbakning fra lokalområdet, for ellers kunne vi slet ikke nå at gennemføre alt det vi når her på Bjerringbro-egnen.
Derfor var det også med stor taknemmelighed, at Bjerringbro Byforum også i år modtog støtte fra Bjerringbro Elværksforening, og kendt som Elfonden, ligesom vi i år har modtaget støtte fra Poul Due Jensen Fonden. Sammen med kontingenter og et årligt projekttilskud fra Viborg Kommune gør det det muligt at have et bykontor samt lave alle de tiltag, du kan læse om her og på Bjerringbro.dk.
Tak for støtten.
God jul og godt nytår
Måske mistede du pusten undervejs på din vej herned til slutningen, for der bliver løbet stærkt i Bjerringbro Byforum.
Vi er utroligt stolt af de mange resultater, vi har nået undervejs og glæder os til et 2025, hvor alt tyder på, at der bliver endnu mere travlt til gavn for dig og Bjerringbro-egnen.
Og med de ord vil vi ønske jer alle en glædelig jul og et godt nytår.